دنیای قشقایی

بدبخت ملت و قومی که تاریخ خود را نداند ، تیره بخت تر از آن ملت و قومی است که علاقمند به دانستن تاریخ خود نباشد و شوربخت تر از همه ملت و قومی است که تاریخ خود را به ریشخند بگیرد .

*** مراسم جشن تولد ولیعهد قشقایی
نویسنده : نوروز دّرداری(فولادی) - ساعت ۱:٢٧ ‎ق.ظ روز ۱۳٩۱/٤/٢٢

دیدارها و یادگارها کرزا کنون (Korza Kunon) (پسر زایی)

هنگامی که خان بزرگ ایل در نتیجهء حوصله و پشتکار بسیار و پس از نیم‏قرن‏ انتظار دارای نخستین فرزند ذکور شد،عشایر فارس غرق مسرت و نشاط شدند و جشنی‏ باشکوه در چمن مشهور به«شاه‏نشین»برپا کردند.

اجاق خاموش خان روشن شده بود.همه روشن و شادمان گشتند.اشک شوق‏ ریختند،بر سر هم نقل و نبات پاشیدند و به زبانهای ترکی،لری،عربی و اندکی هم‏ فارسی به یکدیگر تبریک و شادباش گفتند.

بنکو و قبیله و طایفه‏ای نماند که در این مراسم ایلی شرکت نکند.در تاریخ‏ نانوشتهء قبائل فارس عروسی هیچ خان بزرگ و ختنه‏سوران هیچ خانزادهء دردانه‏ای چنین‏ شوروشری نینگیخته بود.

نوبهاری دلاویز،پیکر دشت و دمن را با حریری سبز و گلدار آراسته و فضای جشن‏ را پر از رنگ‏وبو کرده بود.

سالاران و سروران،پیران و جوانان،هنرمندان و هنرشناسان همه از راه رسیدند و صدها چادر سیاه،سفید،سبز،زرد و ابلق برافراشتند و به شادی و شادمانی پرداختند و تنی چند از خبرگان را به داوری مسابقه‏ها،رقابتهای هنری و ورزشی برگزیدند.سنگ‏ بسیاری روی هم چیدند.برجی نیمه‏بلند پدید آوردند و بر فراز آن آتش زبانه‏کش‏ جشن را برافروختند.استادان زبردست کرنا،با گونه‏های بادکرده،گردنهای رگ برآمده‏ و چشمهای بر هم نهاده،نفس ورزیدهء خود را در سازهای بلندبالای خود دمیدند. دستیاران نیرومندشان چوبکهای خشک و سفت خود را بر پوست کشیدهء نقاره‏های بزرگ و کوچک فرو کوفتند و سروصدائی پرطنین به راه انداختند.


ادامه مطلب ...
comment نظرات ()
مروری بر تاریخ نفت در دیار قشقایی ها
نویسنده : نوروز دّرداری(فولادی) - ساعت ٦:٥۸ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۱/٤/۱۳

سرزمین میشان - نشیمن ایل کشکولی

شرکت نفت ایران و انگلیس که سهام‌دار عمده‌اش دولت فخیمه‌ی انگلستان شده بود، تحت فشار این دولت برای افزایش بیشتر تولید نفت بود. در سال 1294 شمسی (1915 میلادی) بررسی‌هایی در  جزیره قشم به عمل آورد و گزارش زمین‌شناسان حاکی از وجود نفت در این منطقه بود. به همین جهت شرکت، تجهیزات اکتشاف نفت را به جزیره‌ی قشم وارد کرد و عملیات چاه شماره‌ی یک در سال 1295 شمسی (1916 میلادی) در قشم آغاز شد. ولی پس از چندین ماه تلاش و حفاری، نفتی از آن به دست نیامد. کار حفاری در این جزیره برای بار دوم تعطیل شد، چون تلاش برای پیدایش نفت سال‌ها قبل در این دیار به نتیجه نرسیده بود، این بار نیز نفتی از آن به‌دست نیامد. اما چندین سال بعد شرکت ملی نفت باز هم به کاوش در این جزیره دست زد و پنج چاه در این ناحیه حفاری نمود که همه به گاز رسیدند. گاز حاصله از آن به بندرعباس منتقل می‌‌شود. اما در سال‌های اولیه، بعد از آن که شرکت نفت ایران و انگلیس از یافتن نفت در این جزیره ناامید شد، برای ادامه‌ی شناسایی مناطق جدید نفت، یکی دیگر از نواحی در جنوب خلیج‌فارس را انتخاب کرد. بر اساس گزارش معدن‌شناسان، شرکت مجدداً عملیات خود را به «میشان» در نزدیکی بندر گناوه  در غرب بندر بوشهر واقع در حوزه کناره های خلیج‌فارس منتقل نمود. شرکت یک فرودگاه برای فرود هواپیماهای کوچک خود در گناوه ساخت و همچنین یک ایستگاه برای دریافت و ارسال تلگراف‌های خویش ایجاد کرد. علاوه بر این‌ها تعمیرگاهی برای تعمیر ماشین‌آلات و خودرو‌ها و انباری برای کالاهایش بنا نمود. اما به سبب مشکلات موجود در محل و ادامه‌ی جنگ جهانی اول این فعالیت‌ها چند سال طول کشید.[1]

 

ادامه مطلب ...
comment نظرات ()
کتاب تاریخ احتماعی و سیاسی ایل بزرگ قشقایی
نویسنده : نوروز دّرداری(فولادی) - ساعت ٦:۳٦ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۱/٤/٩
کتاب "تاریخ اجتماعی و سیاسی ایل بزرگ قشقایی" در نمایشگاه بزرگ کتاب شیراز با حضور سرپرست اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان فارس و جمعی از ادب دوستان رونمایی شد .کتاب تاریخ اجتماعی و سیاسی ایل بزرگ قشقایی با هدف آشنایی بیشتر مردم با آیین زندگی ایل قشقایی منتشر شد.
رامک زارع مدیر انتشارات قشقایی اظهار داشت: این کتاب که نوشته نوروز درداری است در مورد تمام سنتها، آداب ورسوم، تاریخچه و پیشینه، فرهنگ ورسوم مهاجرت ایل قشقایی است.
وی گفت: این نویسنده که از طایفه وندا از ایل دره شوری قشقایی است در سال 1318 در شهرستان گچساران متولد شده است.
وی افزود: درداری بیش از 40 سال در بخش صنعت و امور پژوهشی اشتغال داشته و علاوه بر این کتاب هایی مانند مدیریت ژاپن ،خروج از بحران و مدیریت مشارکتی از جمله آثار وی است.
زارع ادامه داد: این کتاب برای نخسیتن بار در دهمین نمایشگاه کتاب فارس در معرض فروش قرار گرفته است.

وی سپس به کتابهای جدید دیگر توسط این انتشارات اشاره داشت وافزود: عشق نامه ایل قشقایی نوشته روح ا.. اژدری حاوی سه داستان معروف ایل قشقایی، دانشسرای عشایری از طلوع تا غروب نوشته امرا.. یوسفی ومحمد اژدری با موضوع نقش واهمیت آموزگاران عشایری، نحوه توسعه و تعلیمات عشایر و همچنین اسامی دانشجویان و معلمان عشایری در طی 22 سال گذشته از جمله این کتابهاست.
وی ادامه داد:غرفه انتشارات قشقایی با تزیین سنتی خود تا پایان نمایشگاه در سالن حافظ پذیرای علاقمندان به این نوع از کتاب است. 
منبع: خبرگزاری مهر

تاریخ اجتماعی و سیاسی ایل بزرگ قشقایی
چکیده : 
ایل قشقایی یکی از بزرگ‌ترین گروه‌های عشایر کوچندة ایران است و در گذر زمان نقش مهمی در تاریخ کشور ایران داشته است. قشقایی‌ها عشایر ترک‌زبانی هستند که طی ادوار مختلف تاریخی از سرزمین‌های حاشیه (ترکستان) و وابسته به ایران بزرگ، به فلات فعلی ایران کوچیده و قرن‌ها پیش در جنوب ایران ساکن شده‌اند. مردم ایل بزرگ قشقایی از راه پرورش حیوانات و کشاورزی زیست و در پی چراگاه‌های طبیعی، سالانه از محلی به محلی دیگر کوچ می‌نمایند. بیش‌تر مردم عشایر قشقایی ترک‌زبان هستند و تعداد بسیار کمی از طوایف موجود در این ایل ممکن است منشا زبان دیگری به جز ترکی مانند فارسی، کردی، لری و عربی داشته باشند. نگارنده در کتاب حاضر ضمن بیان پیشینة تاریخی و موقعیت جغرافیایی ایل قشقایی، تاریخ سیاسی یا اجتماعی و فرهنگی این ایل از دوران صفویه تا پایان دورة پهلوی را بررسی کرده است. در کتاب نقش ایل قشقایی در دورة ملی شدن صنعت نفت و کودتای 28 مرداد 1332 نیز اشاره گردیده است. از مباحث جزئی‌تر کتاب می‌توان از جمعیت ایل قشقایی، آداب و رسوم، زبان، پوشاک، وضعیت آموزش و سوادآموزی عشایر و... نام دارد.
نویسنده: نوروز دُرداری (فولادی) ndordari@hotmail.com
ناشر: انتشارات قشقایی (shiraznashr.blogfa.com)
ناشر همکار: تخت جمشید t_jamshid@yahoo.com/ نوبت چاپ : اول، 1389، دوم 1390/قیمت:12000 تومان/ 
مرکز نشر: شیراز، خیابان پیروزی، انتشارات تخت‌جمشید. تلفن: 2245401 - 09171118580

comment نظرات ()