دنیای قشقایی

بدبخت ملت و قومی که تاریخ خود را نداند ، تیره بخت تر از آن ملت و قومی است که علاقمند به دانستن تاریخ خود نباشد و شوربخت تر از همه ملت و قومی است که تاریخ خود را به ریشخند بگیرد .

مروری بر تاریخ نفت در سرزمین قشقایی ها - گچساران - 2
نویسنده : نوروز دّرداری(فولادی) - ساعت ٧:۱۳ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۱/٥/٢٩

ارض موعود - گچساران

هرمن نوردن یک جهانگرد آمریکایی است که در سالهای اولیه 1300 خ به ایران سفر کرده و در این سفر ، او در ابتدای سفرش از گناوه به میشان و از آن جا به کچ کوراغلی(گچساران) مسافرت کرده و بعد از همین منطقه به گناوه برگشته و به آبادان می رود. وی در مورد گچساران و نواحی اطراف آن چنین می نویسد:" از زیبایی خیره کننده و وصف ناپذیر مناظری که در سر راه ما قرار گرفت نه چیزی خوانده و نه چیزی شنیده بودم. و جاده ای که وجود داشت جای جاده قدیمی را که هزار سال از آن استفاده شده بود می گرفت، از طرف کسانی به وجود آمده بود که به منبع عظیم ثروت ایران یعنی نفت چشم داشتند. زیبایی های شگفت انگیز طبیعت برای آنها مطرح نبود و من از هیچ کدام از کارمندان شرکت نفت ایران و انگلیس مطلبی در این مورد نشنیده بودم.طبیعت در این منطقه از انواع جبال، کوهها، صخره ها، و تپه ها را در نهایت جلال و جبروت یکجا گرد آورده است. که هر قسمتی از آنها به طور پراکنده در سایر نقاط جهان وجود دارد و اگر عادلانه قضاوت کنیم هر نمونه در این مجموعه هزار بار زیبا تر از کوهها و جبال مشابه در سایر نقاط جهان است. 


ادامه مطلب ...
comment نظرات ()
کالبد شکافی کودتای 28 مرداد 1332
نویسنده : نوروز دّرداری(فولادی) - ساعت ۱٢:۱٦ ‎ق.ظ روز ۱۳٩۱/٥/٢٩

دولت جمهوریخواه آمریکا عامل و برنامه ریز کودتای 28 مرداد 1332 در ایران بود. در زمان ریاست جمهوری ترومن دولت آمریکا سعی در میانجی گری بین ایران و انگلستان را داشت. اما در حکومت آیزنهاور این سیاست کنار گذاشته شد و آمریکا در کنار دولت انگلستان قرار گرفت و دولت دکتر مصدق را ساقط کرد.

در مورد کودتای 28 مرداد سخن ها فراوان گفته شده، و نوشته های فراوانی در دسترس است. اما در بیشتر این اطلاعات متاسفانه به زمینه های موجود در کشور آمریکا  در آن دوره که سبب این اقدام شد توجه کمتری شده است.  دولت آمریکا در آن دوره منافع زیادی در کشور ما نداشت و در همان سال ها با ایجاد دفتری به نام اصل چهار خدماتی در زمینه های کشاورزی و بهداشتی و..... ازائه می کرد. پس چرا این کشور در کنار دشمن ایران، یعنی انگلستان قرار گرفت و چه مدت طول کشید که آن ها راضی به دخالت در کشور ما شدند و چرا؟ در این نوشته سعی شده است که به پاره ای از این سوالات پاسخ داده شود.

نگاهی به شرایط زمانی در کشور آمریکا

در انتخابات سال 1948 (1327خ) آمریکا، هاری ترومن از حزب دمکرات، با اکثریتی قاطع برای دومین بار به عنوان رییس جمهور کشور انتخاب شد. اما مشکل بزرگی در این دوره برای رییس جمهور وجود داشت. در این دوره اگر جه اکثریت محلس کنگره در دست حزب وی بود، اما شرایط و جو ی که در کشور حاکم شده بود، این مجلس در محافظه کاری دست کمی از اعضای حزب مخالف یعنی جمهوریخواه نداشت. و آنان به صورت باور نکردنی با برنامه های رییس جمهور منتخب خود، به مخالفت برخاسته بودند و طرح های اصلاحی او را رد می کردند. 


ادامه مطلب ...
comment نظرات ()
مشکلات فرهنگی ما ایرانیان
نویسنده : نوروز دّرداری(فولادی) - ساعت ٦:٥۳ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۱/٥/٢٢

خلاصه کلام: معمولاً ما ایرانیها ریشه بسیاری از نا بسامانیهای اجتماعی و عقب افتادگی نسبی ایران را در خارج از مجموعه خود دنبال میکنیم. این مجموعه می تواند کل جامعه ایران و یا قسمتی از آن که شامل ما و دوستان ماست باشد. ولی اگر کمی دقیق بنگریم همه ما ایرانی ها در قسمتی از رفتارهای معیوب فرهنگی مشترک هستیم که ریشه بسیاری از مشکلات جوامع ایرانی و عامل اصلی عقب ماندگی نسبی ایران می باشد. رفتارهایی که معمولاً ریشه در یکی از دسته بندی های  زیر دارد. ۱.عدم تبلور بلوغ احساسی در ما ایرانیان، ٢. محافظه کاری فکری و رفتاری، ۳. ایده آل گرایی و عدم اعتماد به نفس، ۴. تفکر طبقاتی و عدم توجه به آزادی های فردی  و ۵.عدم درک روح قوانین جامعه مدرن.

 اینکه کسی ادعا کند که تمام مشکلات فرهنگی مردم کشوری  (ملتی) را می شناسد ادعای بسیار بزرگی است ومن هم چنین ادعایی نمی کنم ولی بر اساس مشاهداتم و مقایسه ای که بین فرهنگ ایران و سایر فرهنگها،  بالاخص فرهنگهای اروپایی کرده ام به نتایجی رسیده ام که اینجا به شرح آن می پردازم. تعریف من از مشکل،  خصلتی فرهنگی است که نتایج منفی آن برای فرد و جامعه به مراتب بیش از مزایای آن باشد.  پر واضح است که نحوه تحلیل من به نوعی تاثیر گرفته ازرشته کاریم یعنی فیزیک می باشد. جدا از این، نوشتن این متن به این معنا نیست که من خود را عاری از این مشکلات می بینم بلکه به این معناست که این مشکلات را می بینم و در صدد رفعشان هستم. بدیهی است که منظور از ایرانیان در این متن غالب جمعیت ایرانی، و نه همه ایرانیان می باشد.  


ادامه مطلب ...
comment نظرات ()
پژوهشی در نظام آموزش عشایری - 5
نویسنده : نوروز دّرداری(فولادی) - ساعت ۱٠:٤۸ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۱/٥/۱٩

از آن جا که مدارس عشایری در آغاز کار به کمک و یاری اصل چهار آمریکا در ایران شکل گرفته و آقای بهمن بیگی به مدت چهار سال در استخدام این موسسه بوده است و به همراه مسئول آموزش اصل چهار در شیراز  مدارس اولیه را در ایل قشقایی راه اندازی کرده است. در چند نوشته پیشین و این بخش را به معرفی این سازمان در ایران اختصاص داده ام. در نوشته های پسین در مورد فعالیت های این سازمان در شیراز و میان ایل قشقایی خواهم پرداخت.

معایب اجرای طرح اصل چهار ترومن در ایران

به زودی مسوولان میسیون اصل چهار متوجه شدند که دستگاه مفصلی که از طرف دولتین ایران و آمریکا جهت استفاده از برنامه کمک مشترک به وجود آمده است، احتیاج به ساده کردن داشته و لازم است که کمک مالی و اداری که تا به حال از طرف دولت آمریکا داده می‌شده است، تقلیل پیدا کرده و مسوولیت اجرای برنامه هر چه زودتر به دستگاه‌های دولتی ایران محول گردد.

 

 

ادامه مطلب ...
comment نظرات ()
کتاب تاریخ گمشده قشقایی
نویسنده : نوروز دّرداری(فولادی) - ساعت ٩:۳٩ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۱/٥/۱٥

دوست و سرورم علی محمدی مدیر انتشارات تخت جمشید - قشقایی به من اطلاع داده اند که کتاب «تاریخ گمشده قوم قشقایی« از قرن پانزدهم پیش از میلاد به زیور چاپ آراسته شده و در حال انتشار است.

این کتاب حاصل تلاش های چند ساله من در مورد تاریخ کهن قوم قشقایی است که بر اساس اسناد و مدارک باستانی که در سر زمین قشقا ها در آناتولی(ترکیه) در دهه های گذشته به دست آمده و توسط خبرگان ترجمه شده است، نوشته شده است.

فهرست مطالب آن عبارتند از: 

·        مروری بر خاستگاه اولیه ترکان                                                       

·        دولت‌ها(اقوام) هم مرز و همدوره با قشقایان در حوزه آناتولی

·        روابط قوم قشقا با دولت‌های هیتّی                                                                                     

·        : قشقایی‌ها که بودند؟                                                                

·        سازمان اجتماعی و اقتصادی قوم قشقا                                                       

·        ساختار قدرت در قوم قشقا                                                                       

·        شناسایی نام‌های قشقایی                                                                     

·        دین باوری قوم قشقا                                                                                

·        قشقایی‌ها که بودند و از کجا آمده‌اند؟                                                         

·        زبان مردم قشقا                                                                          

·        زبان مردم قشقا و حاطّیک                                                            

·        روایت‌های مربوط به تاریخ قوم قشقا                                               

·         شرح نبردهای قوم قشقا                                                        

·        قوم قشقا و سرانجام دولت هیتّی                                                              

·        خلاصه تاریخ مردم قشقا در آینه تاریخ هیتّی                                    

·        حوادث سده‌های میانی دوره مفرغ                                                 

·        مهاجرت قوم قشقای منطقه آپشالی به حوزه آرارات                                      

·        قوم قشقا در اسناد تاریخی سایر کشورهای عهد باستان:

·        قشاییان در اسناد بافت شده در کشور یونان                                                                       

·        اسناد تاریخی جنگ تروا                                                                

·        قوم قشقا در اسناد تاریخی مصر    

·        قوم قشقا در اسناد کشور باسناتی آشور

·        مهاجرت قوم قشقا به ایران امروزی

·        کوج به منطقه فارس

کتاب توسط انتشارات تجت جمشید - تخت جمشید در خیابان پیروزی شیراز چاپ شده و منتشر شده است.

 


comment نظرات ()
نگاهی به زندگی مردم و خان های قشقایی
نویسنده : نوروز دّرداری(فولادی) - ساعت ٤:٥٦ ‎ق.ظ روز ۱۳٩۱/٥/۱۱

بدون شک یکی از سیه روز ترین و بی نواترین حماعات انسانی که روی کره خاک زندگی کرده است و می کند، جماعات عشیره ای ایران است. مردمی که این جماعات را تشکیل داده اند و می دهند پیوسته مردمی بوده اند؛ گرسنه، برهنه،بی رفاه و بی آسایش و هنوز هم به همین منوال است.

عمر این مردم از زن و مرد همیشه عمری بوده است از نظر سنوات و تعداد سال ها کم و از حیث کیفیت و نوع زندگی پر از رنج و بیماری و ستیزه و فقر و فلاکت.

اشک بیش از آب، چهره ی پدران و مادران ما را شسته است. و خون بیش از شربت و شراب به کام نیاکان، کسان، خویشان، و عزیران ما فرو ریخته است. گرسنگی، یار دیرین و وفادار ما بوده است و برهنگی در کنار گرسنگی یک دم نسل های ما را ترک نگفته است. مادران بسیاری را دیده ام که با پای برهنه ولی کفش به دست راه های دراز پیموده اند و فقط هنگام رسیدن به نزدیکی مجلس مهمانی کفش به پا کرده اند. فرزند خردسالی را به خاطر دارم که پس از سال ها انتظار اولین کفش نو را پوشیده اند، مادرش دایم با دلهره و اضطراب مراقبت می کرد که فرزند روی شن و سنگ قدم نگذارد.تعاقب گام های طفل با آن نگاه های مراقب مادرانه از مناظر تکان دهنده ایست که هیچ گاه فراموشم نمی شود.


ادامه مطلب ...
comment نظرات ()
پژوهشی در مدارس عشایری ایران -4
نویسنده : نوروز دّرداری(فولادی) - ساعت ۱٠:٢٧ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۱/٥/۸

 خدمات اصل چهار در بخش بهداشت عمومی در ایران

بهداشت عمومی شامل فعالیت‏های گسترده و گوناگونی می‏شد و در بسیاری موارد حتی کار سوخت‏رسانی به روستا را نیز در برگرفت. سرپرست ایرانی این بخش مهم اصل چهار دکتر جمشید آموزگار بود. وی بعدا چندین بار و در کابینه های مختلف وزیر شد و قبل از انقلاب اسلامی تخست وزیر ایران بود.  وی که از دانشگاه کرنل آمریکا در بهداشت عمومی درجه. ph.d داشت.مروجین‏ اصل چهار در هر روستا ابتدا به برطرف کردن‏ انگل‏های محیط و آسیب‏های بهداشتی‏ می‏پرداختند.پس با ماده جدیدی به نام ddt والدرین،که اصل چهار به هزینه خود وارد می‏کرد، از طریق استخدام کردن جوانان و محصلین‏ دبیرستانی محلی،در فصل معینی،ظرف 75 روز، قبل از زمان تخم‏گذاری پشه مالاریا،محیط را سم‏پاشی می‏کردند. روستاییان را آموزش می‏دادند و روح همکاری را در بین آنها می‏دمیدند.تربیت دهیاران در جهت‏ آموزش دادن اصول جدید کشاورزی به روستاییان‏ مؤثر بود.دهیار طرز کار با خیش جدید یا دستگاه‏ جدید و یا ماشین‏آلات جدید را مثلا در روستاهای‏ میاندوآب آذربایجان به روستاییان آموزش می‏داد. وی پوسترهای آموزشی دیواری تهیه و توزیع‏ می‏کرد و کمک‏های اولیه بهداشتی را در اختیار روستاییان قرار می‏داد.مثلا در اصفهان که مردم‏ به استفاده از یخ طبیعی عادت داشتند،مبارزه با مصرف یخ طبیعی آلوده توسط دهیاران انجام‏ می‏گرفت.دهیار مربوطه آب را به رنگ آغشته کرد و مردم هم رفته‏رفته مصرف یخ‏های طبیعی را کنار گذاشتند و از یخ قالبی که توسط اصل چهار معرفی شده بود،استفاده کردند.  


ادامه مطلب ...
comment نظرات ()
== برگی از تاریخ معاصر ایل قشقایی
نویسنده : نوروز دّرداری(فولادی) - ساعت ٦:٥٧ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۱/٥/٥

سند شماره ( 16)

طبقه بندی گزارش : سرّی  هشدار  شامل منابع و شیوه های اطلاعاتی است  غیر قابل رؤیت برای بیگانگان  غیرقابل رؤیت برای پیمانکاران یا مشاوران پیمانکار  پخش و اقتباس خبر تحت نظر تهیه کننده.

منبع : یکی از اعضای ایل قشقایی است که مورد اعتماد یکی از رؤسای بزرگ ایل قشقایی که آشنایان عالیرتبه ای در دولت ایران دارد می باشد. قابلیت اطمینان به گزارشهای وی مشخص نشده است.

کشور : ایران

موضوع : فعالیت تشکیلات نظامی و سیاسی ایل قشقایی (تاریخ خبر: اواسط شهریور 1358)

1-      به گفته رئیس ایل قشقایی خسرو قشقایی ٬ این ایل و متحدانش در فارس و استانهای مجاور مجموعاً 20000 سلاح سبک در اختیار دارند. این سلاحها تقریباً فقط از نوع تسلیحات انفرادی می باشند ٬ هرچند که چند خمپاره و مسلسل سبک نیز در این میان یافت می شود (توضیح حوزه فعالیت: احتمالاً در تعداد سلاحهای سبک مبالغه شده است. برای داشتن اخبار قبلی از همین منبع در باره فعالیت فعالیت - NIT 10/ و 658 TDFIRDB 315  / (ایل  قشقایی مراجعه کنید به (گزارش 79  1227)

تشکیلاتی برای تسهیل استفاده از این قوا بخوبی پیش رفته است و خسرو قشقایی معتقد است که می تواند ظرف سه روز تا 20000 نفر از افراد قشقایی و قبایل متحد را به تهران انتقال دهد. سازماندهی جوانب تدارکاتی و ترابری چنین انتقالی به این بهانه اعمال می شود که ایل قشقایی شاید ناچار شود در مقابل یک خطر برای آیت الله روح الله خمینی عکس العمل نشان دهد. درواقع ٬(ایل)قشقایی می خواهد آماده باشد تا هنگامی که مناسب بود برای سرنگونی خمینی قوای نظامی در اختیار گذارد.

2-        برنامه سیاسی نیروهای قشقایی وفادار به خسرو قشقایی خواهان همبستگی رابطه ای خود در ارتش ایران است ٬ آنها همچنین به دنبال برقراری اتحادی با سیاستمداران دنیوی ( غیر دینی) مثل گروه جوان جبهه ملی می باشند ( توضیح منبع: خسرو قشقایی بسیار تحت تاثیر سید جوادی است و فلسفه سیاسی وی را منطبق با منافع افراد قبایل و ملت ایرا ن می داند..... رژیمی را در نظر خود دارد که در خط مشی ٬ مشابه رژیم نخست وزیر.... مصدق باشد.) نخست وزیر سابق.... بختیاراخیراًاقدام به تماس با .......کرده است.... فکر می کند که صلاح نیست بابختیار........

 

3-      توضیح حوزه فعالیت: منبع یکی ازحامیان خسروقشقایی است. برای ما امکان نبوده که صحت... وی را مبنی بر اینکه عملاً تمام ایل قشقایی به خسرو وفا دارند را تأیید کنیم .

NIT -...: 4 به دست آمده در: ایران ٬ تهران ( 14 شهریور 1358 ) شماره گزارش از حوزه فعالیت

5 - انتشار از حوزه فعالیت: سفارتخانه تهران (فقط برای کاردار) فرستاده شد به امان ٬ بیروت ٬ قاهره ٬ اسلام آباد ٬ جده ٬ کراچی ٬ کویت ٬ تلآویو ٬ (فقط رؤسای هیئتهای نمایندگی) طبقه بندی گزارش سری  هشدار  شامل منابع و شیوه های اطلاعاتی است  غیر قابل رؤیت برای بیگانگان  غیر قابل رؤیت برای پیمانکاران یا مشاوران پیمانکار  پخش و اقتباس خبر تحت نظر تهیه کننده تا تاریخ شهریور 78 در بایگانی ضبط شود. طبقه بندی توسط مأمور گزارشگر ثبت شده. تمام اجزاء گزارش حاوی طبقه بندی و قیود کل سند می باشند.[1]

 [1] - اسناد لانه جاسوسی آمریکا ص 375


comment نظرات ()