دنیای قشقایی

بدبخت ملت و قومی که تاریخ خود را نداند ، تیره بخت تر از آن ملت و قومی است که علاقمند به دانستن تاریخ خود نباشد و شوربخت تر از همه ملت و قومی است که تاریخ خود را به ریشخند بگیرد .

ایران گرایان ترک ستیز
نویسنده : نوروز دّرداری(فولادی) - ساعت ٩:٢٧ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٢/۱/٢٩

   در ایران پس از انقلاب مشروطه یک نوع ناسیونالیسم رومانتیک ایرانی به عنوان واکنش به تجزیه‌‌پروری  دولت عثمانی ریشه گرفت.  یک گروه ایرانی در واکنش به تجزیه‌پروری عثمانی خواستار گسترش ناسیونالیسم بر اساس «زبان فارسی» و «ملی گرایی» ایرانی شدند و هدف آنها حفظ یکپارچگی و استقلال ایران بود . از این لحاظ آنها سیاست های یکسانگرایی براساس زبان فارسی را پیشنهاد نمودند

  از میان این گروه می‌توان به دکتر محمود افشار اشاره کرد که بنیانگذار پان‌ایرانیسم بود و این مکتب فکری را در واکنش به خطرهای پان‌ترکیسم و پان‌عربیسم و در تقویت تمامی ارضی و استقلال ایران بنا نهاد. محمود افشار در مجله آینده بحث هایی در رابطه با هویت ملی و تمامیت ارضی و وحدت ملی باز کرد و اندیشه‌های خود را در آن نگاشت.

 

ادامه مطلب ...
comment نظرات ()
نگاهی گذرا به تاریخ و زندگی قوم قشقایی -3
نویسنده : نوروز دّرداری(فولادی) - ساعت ٦:٢٠ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٢/۱/۱٧

مبارزه پسران داراب خان

 داراب خان  ایلخان قشقایی دارای دو همسر بود. یکی به نام نوش آفرین (دختر حاج فضل علی بیک کشکولی) بود و فرزندانی به نام عبدالله خان (ضرغام الدوله) اسماعیل خان(سردار عشایر) امیرعطا خان(صولت السلطنه) و دخترانی به نام طلعت بی بی- شاه شرف بی بی – جیران بی بی داشت و ی بعدا با شاه نساء بی بی(دختر مراد بیگ بهلولی) ازدواج کرد و فرزندانی به نام احمدخان(سردار احتشام) علی خان(سالا حشمت)- نگار بی بی و رخسار بی بی را صاحب شد.

پس از مرگ نصرالله خان در سال 1315 ه(1275 ش) ،  عبداله خان (ضرغام الدوله) پسر داراب خان جانشین وی  می شود. در این زمان قدرت قشقائی ها در حدی بود که ضرغام الدوله  سودای سلطنت در سر می پروراند.و مامور والی شیراز را به قتل می رساند.   ولی پس از مدتی در سال 1316 قمری برابر با 1276 خورشیدی اسماعیل خان صولت الدوله جانشین وی شد و مجددا در سه سال بعد جای خود را به عبدالله خان واگذار کرد. 


ادامه مطلب ...
comment نظرات ()