دنیای قشقایی

بدبخت ملت و قومی که تاریخ خود را نداند ، تیره بخت تر از آن ملت و قومی است که علاقمند به دانستن تاریخ خود نباشد و شوربخت تر از همه ملت و قومی است که تاریخ خود را به ریشخند بگیرد .

آشنایی با یک پژوهشگر برجسته قشقایی
نویسنده : نوروز دّرداری(فولادی) - ساعت ٧:٠٥ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٢/٥/٢٤

انسان شناسان متخصص ایران - دکتر محمد شهبازی

 

دکتر محمد شهبازی, استاد سلامت محیطی و رفتاری در مدرسه علوم سلامتی دانشگاه ایالتی جکسون/ آمریکا, از انسان شناسانی به شمار می رود که در زمینه انسان شناسی پزشکی ایران به طور وسیع به تحقیق و تالیف پرداخته است. ایشان در ایرانْ بیشتر درباره زنان و کودکان ایرانی با ارجاعی فراوان به اعضای ایل قشقایی به پژوهش مشغول است.

دکتر شهبازی در سال 1337 به دنیا آمد. در سال 1987 از گروه انسان شناسی و فن آوری دانشگاه ملی ساندیاگو/ کالیفرنیا/ آمریکا در مقطع کارشناسی و در سال 1988 از گروه رایانه و تعلیم و تربیت همان دانشگاه در مقطع کارشناسی ارشد فارغ التحصیل شد. آنگاه به علوم اجتماعی روی آورد و به تحصیل انسان شناسی پرداخت و در سال 1993 موفق به اخذ کارشناسی ارشد انسان شناسی از دانشگاه واشینگتن واقع در سنت لوئیس / میسوری/ آمریکا گردید. وی به تحصیل انسان شناسی ادامه داد و در سال 1997 مدرک دکترای خود را از همان دانشگاه دریافت داشت؛ همانگونه که در سال 1999 توانسته بود از گروه علوم بهداشت اجتماعی دانشگاه کالیفرنیا واقع در لوس آنجلس (UCLA) نیز کارشناسی ارشد دریافت کند.


ادامه مطلب ...
comment نظرات ()
کتاب تاریخ گمشده قوم قشقایی
نویسنده : نوروز دّرداری(فولادی) - ساعت ٢:٠٢ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٢/٥/۱٧
 

  «تاریخ گمشده قوم قشقایی» نوشته شد

15 مرداد 1392 ساعت 15:24
کتاب «تاریخ گمشده قوم قشقایی» به کوشش نوروز درداری، نویسنده و محقق شیرازی از سوی نشر قشقایی منتشر شد. موضوع این کتاب پژوهشی ادبی، تاریخی و هنری درباره ایلات قشقایی استان فارس است._
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، نوروز درداری گفت: از سه دهه پیش تحقیقاتم را درباره ایلات قشقایی استان فارس شروع کردم.
 
وی گفت: بررسی تاریخ مردم قشقایی مانند بسیاری از حوادث تاریخی دیگر تاکنون مبهم بوده و دانستنی‌های ما درباره گذشته‌های دور و تاریخ این مردم بسیار ‌اندک و غیر مستند است. 

درداری درباره ضرورت این تحقیق عنوان کرد: تاکنون به‌ درستی معلوم نبوده که ترکان قشقایی چه تاریخی داشته و در کدام سرزمین‌ها می‌زیسته‌اند و چه حوادثی را پشت گذاشته‌اند.
 
وی افزود: بیشتر نوشته‌ها درباره تاریخ این قوم با حدس و گمان مورخان همراه بوده است. 

نویسنده کتاب «تاریخ گمشده قوم قشقایی» گفت: یکی از اصلی‌ترین دلیل پراکنده‌نویسی مورخان در مورد مردم قشقایی فقدان سند، مدرک و نوشته‌ درباره وقایع و حضور در تاریخ باستانی این قوم بوده است.
 
وی ادامه داد: از آن جا که این قوم به زندگی کوچ‌نشینی اشتغال داشته و سکونت شهری نداشته و مدینه‌گرا نبوده‌اند، از خود آثار مدونی به یادگار نگذاشته‌اند و چنان‌چه در دورانی هم به صورت نیمه‌عشایری و شهری زندگی کرده‌اند، آثار به جای مانده از آنان یا از بین رفته یا تا کنون به دست نیامده است. 

کتاب تاریخ گمشده قوم قشقایی در 10 فصل و 174 صفحه با قیمت پنج‌هزار تومان از سوی نشر قشقایی در شیراز منتشر و راهی بازار کتاب شده است.
کد مطلب : 176091

 


comment نظرات ()