دنیای قشقایی

بدبخت ملت و قومی که تاریخ خود را نداند ، تیره بخت تر از آن ملت و قومی است که علاقمند به دانستن تاریخ خود نباشد و شوربخت تر از همه ملت و قومی است که تاریخ خود را به ریشخند بگیرد .

قشقایی ها که بودند؟ WHO WERE THE KAŠKA -1
نویسنده : نوروز دّرداری(فولادی) - ساعت ٦:٠٦ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۳/٢/۸

این نوشته ای است در مورد تاریخ باستانی قوم قشقا که در سال 2007 در کتاب :

PHASIS II- VOLUME 10 - IVANE JAVAKHISHVILI TBILISI STATE UNIVERSITY

Greek and Roman Studies

THE ARGONAUTICA AND WORLD CULTURE

INSTITUTE OF CLASSICAL, BYZANTINE AND MODERN GREEK STUDIES

چاپ شده و در فصل چهارم کتاب تاریخ گمشده قشقایی از آن استفاده شده است. تمام منابع و ماخذ مورد استفاده در این نوشته در زیر نویس های کتاب تاریخ گمشده قشقایی نشان داده شده و در این انتشار و در مطالب بعدی  نیز عینا مشخص شده و خواهند شد. این نوشته در مورد تاریخ - زبان - دین و جنگ ها و تلاش های قوم قشقایی  است.  این بخش در چند قسمت چاپ خواهد شد.ادامه مطلب ...
comment نظرات ()
تاریخ قشقایی باستانی توهم است یا واقعیت؟
نویسنده : نوروز دّرداری(فولادی) - ساعت ٢:٤٧ ‎ق.ظ روز ۱۳٩۳/٢/۸

توهم یا واقعیت؟؟؟
نقدی بر کتاب ( از قشقا تا قشقایی نوشته آقای نوروز درداری) 
منصور نصیری طیبی( این نقد در نشریه جهان کتاب شماره 285 اسفند1391 چاپ شده است.)
تاریخ گمشده قوم قشقایی از قرن پانزدهم پیش از میلاد. نوروز درداری . شیراز: انتشارات قشقایی و تخت جمشید، 1390. 174 ص .
« نویسنده تاریخ گمشده قشقایی که خود را نه مورخ بلکه علاقه‌مند به مطالعه حوزه تاریخ معرفی می کند، پیش از این نیز با گردآوری نوشته‌هایی که غالباً از تارنماهای اینترنتی دانلود شده بود، به انتشار کتاب حجیمی تحت عنوان تاریخ اجتماعی و سیاسی ایل بزرگ قشقایی (شیراز، 1388) مبادرت کرده بود؛ بی آن‌که از منابع جدید استفاده کرده ، یا نکته چندان جدیدی به خواندگان ارائه نماید.
اما این کتاب جدید خود آیتی است. در کتاب قبلی لااقل به داده‌های موجود اکتفا شده بود ولی در این کتاب با مطالبی روبه‌رو هستیم که به رغم دعاوی گزاف ، مآخذ آن‌ها به هیچ روی معلوم نیست.
مؤلف در مقدمه ضمن اعلام کشف بزرگ خود از وجود تاریخ 4000 ساله برای قشقایی ها ، تازه دستاوردهای خود را تنها برگ‌هایی چند از دفتر گمشده ی تاریخ این قوم می‌خواند (صص 12 – 11). »


ادامه مطلب ...
comment نظرات ()