دنیای قشقایی

بدبخت ملت و قومی که تاریخ خود را نداند ، تیره بخت تر از آن ملت و قومی است که علاقمند به دانستن تاریخ خود نباشد و شوربخت تر از همه ملت و قومی است که تاریخ خود را به ریشخند بگیرد .

دستگیری حسین خان دره شوری و سردار اسعد بختیاری
نویسنده : نوروز دّرداری(فولادی) - ساعت ۱:۱۸ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٥/٦/٢٥

برگی از دفتر خاطرات جهانگیرخان دره‌شوری (استاد لطف‌اله احتشامی مدرس دانشگاه)

 

تیرباران حسین خان ایازکیخا (دره‌شوری)

    حسین خان فرزند ایازکیخا از شجاع مردان ایل قشقایی بود که در توطئه‌ای علیه رضاشاه دستگیر و تیرباران شد مرحوم جهانگیرخان دره‌شوری فرزند حسین خان در یادداشت‌های خود می‌نویسد:

خوانین بختیاری نقشه کودتا را کشیده و با پدرم مشورت کرده بودند پدرم باتفاق محمدخان سردار فاتح، محمدجواد خان اسفندیاری، سردار اقبال و علمردان خان بختیاری چهار لنگ، آگودرز، امیرحسین خان، خدمت سردار اسعد وزیر جنگ رفته و تصمیم خود را با ایشان در میان می‌گذارند. سردار اسعد مخالفت کرده و حاضر نمی‌شود با آنان همکاری کند، بعداً خود آقایان تصمیم می‌گیرند که بدون مشورت با وزیر جنگ رضاشاه را ترور کنند و تمام امور مملکت را بدست بگیرند. امیرحسین خان می‌گوید هرگاه خودمان فاتح شدیم وزیر جنگ خود تسلیم خواهد شد. در این موقع رضاشاه به شمال مسافرت می‌نماید سردار اسعد نیز در رکاب ایشان بوده خانمی از بختیاریها بنام «فروغ ظفر» که گویا در خانواده امیرحسین خان بود و گویا عمه اسماعیل خان عکاشه است از موضوع مطلع و جریان را به مقدادی گزارش می‌کند، ایشان هم فوراً مراتب را به شاه تلگراف می‌نماید.


ادامه مطلب ...
comment نظرات ()
به مناسبت طرح قراردادهای نفت در ایران
نویسنده : نوروز دّرداری(فولادی) - ساعت ٩:٤٥ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٥/٦/۱٠

سرآغازی برای کتاب تاریخ نفت و نفت شهرهای ایران

با پیدایش نفت در اواخر دوره‌ی قاجار، سیطره‌یِ نفت تمامی عرصه‌های اقتصادی کشور را فرا گرفت. به هر حال اثر نفت از اقتصاد شروع می‌شود، اما به اقتصاد ختم نمی‌شود، بلکه به حوزه‌های سیاسی، اجتماعی و حتی در حوزه‌ی فرهنگ هم اثر دارد، چرا که نفت، فرهنگ وابستگی ایجاد کرده و به عنوان یک مانعِ رشد، خود را نشان داده است.

در عرصه‌ی سیاسی، دولت‌ها در ادوار مختلف، خود را مصون از پیاده‌سازی نظامات مدرن دیدند و تمام این‌ها از محل درآمدهای نفتی و منابع بادآورده‌ی خاص بوده است. اگر نفت نبود، دولت‌ها برای تأمین منابع لازم برای توسعه‌ی زیرساخت‌ها حتماً نیازمند طراحی و اجرای ساختار نوین بودند که می‌توانست در عرصه‌ی مالیات اثرگذار باشد. این اتفاقات نیفتاد، چون اساس استغنا و بی‌نیازی قوی‌تر بود. تک تک وقایع این دیار به همراه سرگذشت کشورِ ما در این یک قرن گذشته، در همه حال، در همه جا، در همه‌ی دولت‌ها، در همه‌ی کشور، با بوی نفت، با خبر نفت، با پول نفت، با سیاست نفت و... نفت آغشته است. در طول این سالیان دراز، این صنعت، حیات سیاسی، اجتماعی، اقتصادی و حتی فرهنگی ما را تحت‌الشعاع قرار داده است و چه حوادث تلخ و شیرینی پدید آورده و یا به یادگار گذاشته است.


ادامه مطلب ...
comment نظرات ()
درس هایی از شاهنامه
نویسنده : نوروز دّرداری(فولادی) - ساعت ۸:٤٦ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٥/٦/۱٠

آیا تاریخ تکرار حوادث نیست؟؟

شاهنامه  تنها یک کتاب شعر حماسی نیست. شاهنامه آیینه تاریخ ایران نه تنها گذشته بلکه آینده نیز هست.وقتی شرایط اجتماعی ناتوان در راه های برون رفت می شود- نیاز به روایت و تاریخ پردازی آشکارتر می شود. شاهنامه پایگاهی است در گذشته برای ایستادن در زمان حال و پیدایش آن از نیاز عمیق ایرانیان را برای زنده بودن  در ورای فرهنگ خود نشان می دهد. اما 

هر چند شاهنامه -شاه نامه های تاریخ شعر حماسی ادب و فرهنگ ایران است اما این مزیت سبب شده است که نامداران کشوری و علاقمندان ایران زمین از سودمندی و رهنمودهای این گوهر گران بها غافل شوند و از تاریخ درس نگیرند. داستان جمشید- شاهی که همه خواسته های مردمی را برآورد و رفاه و آسایش و امنیت را برای مردم به ارمغان آورد- اما همین بهشت سازی کشور سبب گمراهی هر دو یعنی شاه و مردم شد. وی ادعای خدایی کرد و مردم خواستار دگرگونی شدند. اما نمی دانستند چه دگرگونی را طالبند و بر سر هر دو برآمد آن چه که هر دو مستحق بودند. یکی آواره از میهن و دو پاره شد و آن دیگری گرفتار اهرمن ظلم و جور و ستم ستمکاران شیطانی شدند.

بخوانید این داستان عبرت انگیز را...


ادامه مطلب ...
comment نظرات ()