وضعیت اقتصادی و اجتماعی ایران بعد از جنگ جهانی دوم

 از سوی دیگر با باز شدن درهای واردات، بازار ایران مملو از کالاهای شرکت‌های انگلیسی و آمریکایی بود که به‌تازگی از بختک جنگ جهانی رها شده و به‌شدت در پی فتح بازارهای جدیدی چون ایران بودند و این موضوع نیز موجب تشدید رکود و به ورطه‌ی تعطیلی کشانیده شدن کارگاه‌ها، کارخانه‌های دولتی و خصوصی و بی‌کاری گسترده‌ی کارگران ایرانی ـ که تا پیش از دولت ملی فاقد قوانین حمایتی همچون بیمه‌ی بی‌کاری و تأمین اجتماعی بودند ـ می‌‌شد.

نکته‌ی قابل توجه دیگر، کاهش نرخِ برابری لیره و دلار در برابر ریال بود. در اول فروردین‌ماه 1328ش. ارزش واقعی لیره به 155 ریال و دلار به 48 ریال کاهش یافت که تأثیر به‌سزایی در سرعت گرفتن واردات کالاهای گوناگون به داخل کشور داشت. این روند نزولی در 22 شهریور 1328 به پایین‌ترین سطح خود رسید و یک لیره با 130 ریال و یک دلار با 5/38 ریال برابری می‌‌کرد. این نرخ تا پایان سال 1329 تثبیت شد[1]. نتیجه‌ی این سیاست، افزایش سرسام‌آور واردات در سال 1328 و به‌تبع آن افزایش کسری بودجه‌ی دولت بود. در این سال کسری بازرگانی خارجی به‌ رقم 7 میلیارد و 534 میلیون ریال معادل 9/57 میلیون لیره رسید، در حالی که سهم ایران از درآمد شرکت نفت تنها 5/13 میلیون لیره بود و به ‌عبارتی 4/44 میلیون لیره میزان کسری ارز ایران بود. به دلیل عدم محاسبه‌ی قدرت جذب بازار ایران از سوی تجّار و بازرگانان، بسیاری از کالاهای وارداتی (که عمده‌ی آن‌ها کالاهای غیرضروری و تجملی بود) با رکود بازار و سقوط قیمت‌ها همراه بود که خود منجر به ورشکستگی بسیاری از واردکنندگان و شرکت‌های تجاری شد و کار تا آن جا بالا گرفت که بسیاری از این کالاها ارزش ترخیص از گمرک را نداشت. در 27 شهریور 1328ش. دولت انگلستان ارزش لیره در برابر دلار و سایر ارزها را به ‌میزان 5/30 درصد کاهش داد و ارزش واقعی لیره در برابر ریال از 130 ریال به 91 ریال سقوط کرد. این اقدام دولت انگلستان صدمات جبران‌ناپذیری بر بودجه‌ی متکی به لیره‌ی ایران وارد و بحران اقتصادی کشور را تشدید کرد. از یک سو ارزش ریالی و دلاری حق امتیاز ایران که از سوی شرکت نفت انگلیس پرداخت می‌‌شد، به‌شدت کاهش یافت و از سوی دیگر این اقدام تأثیر زیادی بر روی صادرات غیرنفتی ایران داشت؛ زیرا صادرکنندگانی که بهای کالای خود را به لیره دریافت می‌‌کردند مجبور بودند آن را به جای 130 ریال با 91 ریال معاوضه کنند.[2] دولت انگلستان همان سیاست را که هنگام لغو قرارداد دارسی در زمان رضاشاه به‌کاربرده بود ـ یعنی فشار اقتصادی ـ را بر دولت به کار گرفت.


[1] گزارش هیأت مدیره‌ی بانک ملی، مجله‌ی بانک ملی، اردیبهشت 1329.

[2] گزارش هیأت مدیره بانک ملی، مجله بانک ملی شماره 104 و 119.  

/ 1 نظر / 60 بازدید
عباس نجفی

بدون سلام و بی مقدمه اجازه می خواهم از راه دور به خاطر این همه رنج و زحمت دستت را ببوسم.کسانی قدرو احساس تو را شاید ندانستند اماباور کن هنوز شوریده گان دریادلی هستند که چشم به راه آواز پر مهر تو نشسته اند.بخوان که دوباره بخواند این عشیره زندانی گلسرود شکستن را!... حیف که جایت اینجا کنار دلتنگی های ما خالی است...