مروری بر تاریخ نفت در دیار قشقایی ها

قرارداد شرکت نفت با خآن های قشقایی

یکی از مواردی که شرکت نفت در کارهای خود به قدرت‌های محلی واگذار می‌کرد، نگهبانی، حفظ امنیت و رسیدگی به مشکلات منطقه‌ای و مردم بومی بود. شرکت نفت طبق سیاست کلی خود که تاکنون در مناطق نفت‌خیز از جمله در قصر شیرین، ماماتین، مسجدسلیمان و خارک به‌کار برده بود، پس از حضور در منطقه، با قدرت حاکم در منطقه‌ی میشونِ بندر گناوه که همان خآن های کشکولی از ایل قشقایی بودند وارد مذاکره شد و قراردادی برای حفاظت و نگهداری تأسیسات خود و همچنین تهیه‌ی کارگران مورد لزوم شرکت با احمدخان کشکولی منعقد نمود.

احمد خان کشکولی

ولی این قراردادها مانند ایام قاجار و زمان فتح‌علی‌شاه نبودند. قرار داد شرکت نفت در مسجدسلیمان با خان های بختیاری دارای امتیازات زیادی بر خان های بختیاری بود. خان های بختیاری  زمین های لازم برای حفاری و ساختمان سازی به شرکت نفت می فروختند. بابت امتیاز نفت 3% لز کل درآمد نفت حق الامتیاز می گرفتند و بابت نگهداری و نگهبانی نیز سالیانه 2000 تا سه هزار پوند وچه دریافت می کردند که یکی از بزرگترین درآمدهای در آن دوره از تاریخ ایران بود.اما شرکت نفت، حالا دارای تجربه‌ای بود و قدرت حکومت مرکزی هم رو به افزایش می‌رفت. به همین دلیل نه از سهیم شدن در شرکت سهامی خبری بود و نه حق‌الزحمه‌ی دیگری.

آنچه مورد بحث بود و در قراردادها گنجانیده شده بود تأمین نیروی کار و فراهم کردن تعدادی افراد به عنوان نگهبان بود. که در ازای آن ها شرکت به خان وجهی می‌پرداخت و خان نیز مبلغی از آن را به کارگران و نگهبانان می‌پرداخت و بقیه را سهم خود برمی‌داشت. در این دوره کشتیبان را سیاست دیگری به دست آمده بود و رضاخان که خود را برای تشکیل دولت آماده می کرد از همان زمان، پیرو سیاست استقرار قدرت دولت، مخالف تماس شرکت با خوانین محلی بود. در این رابطه و به خصوص در سال 1302 شمسی به ایل‌خان قشقایی صولت‌الدوله نامه‌ای نوشت و تأکید کرد که خوانین قشقایی حق ایجاد ارتباط با شرکت نفت را ندارند. نامه رضا خان که در آن دوره وزیرجنگ بود چنین است:

«14 مهرماه 1302: طبق گزارش‌های رسیده بعضی از افراد و کلانتران ایل کشکولی مستقیماً با نماینده‌ی کمپانی نفت انگلیس داخل مذاکره شده و خیال عقد قرارداد دارند. از طرف من به کلیه‌ی آن ها قدغن کنید که دخالت در این امور از وظایف مخصوص دولت است و افراد ایل حق ندارند که به این گونه امور دخالت نمایند.                 وزیر جنگ ـ رضا»

ولی به علت درگیری‌های دولت و عدم استقرار نیروی دولت در منطقه، این قرارداد بین شرکت نفت و خآن های قشقایی تا سال 1303 که نیروی نظامی دولت ایران در منطقه مستقر شد و یک افسر نظامی همراه تعدادی سرباز به میشان اعزام شد معتبر بود و اجرا می‌شد، ولی از آن موقع این قراردادها فسخ گردید و امنیت منطقه در اختیار دولت مرکزی قرار گرفت و نیروی نظامی انگلیسی و هندیِ شرکت نیز ناحیه را ترک کردند. در میشان گروهی تفنگچی از احمدخان کشکولی به خدمت گرفته شد و مادامی که شرکت در میشان بود، نگهبانان شرکت از طریق احمدخان کشکولی فراهم می‌‌شد.

دولت  بعد از درهم کوبیدن شیخ خزعل به فرماندهی رضا خان میرپنج، برای تمام ایلات و عشایر ایران، حاکم نظامی تعیین کرده بود و این منطقه هم که در میان عشایر قشقایی و باشت و باوی قرار داشت، یک نظامی را به عنوان مسؤول حفاظت در کار شرکت نفت در گچساران و میشان مستقر کرده بود که تفنگچی‌های مأمور حفاظت و سرپرست آنان تحت نظر وی بودند.

 مأمور  نظامی در این منطقه به نام نایب سوم «عبدالله‌خان مهاجر» و رابط دولت با شرکت نفت در منطقه بود و افراد بومی از طریق ایشان مأمور به کار نگهبانی بودند. فعالیت شرکت برای کشف و استخراج نفت در ناحیه‌ی میشان، چلنگر ادامه یافت و گروه حفاران نفت به مدت پنج سال در میشان به کاوش نفت پرداختند.

دفتر مرکزی آنان در میشان، ولی عملیات آن ها در ناحیه‌ی چشمه نفت در سال (1923-1922م.) 1301و 1300 شمسی و سولابدر در سال (1924م.) 1303 شمسی و چلینگر در سال‌های (1923-1925م.) 1302 تا 1304 شمسی ادامه داشت و پس از حفر پنج حلقه چاه به عمق‌های 520 فوت تا 2360 فوت، نفتی در این حدود یافت نشد و آنچه هم به دست آمد، از نظر اقتصادی قابل بهره‌برداری نبود.

شرکت برای اکتشاف نفت، حوزه‌ی فعالیت جدیدی را انتخاب کرد و برای ادامه‌ی حفاری جاده‌ی گناوه به میشان را تا «قره‌گُل‌« “بابامحمد»در گچساران فعلی ادامه داد و بساط حفاری را به این دیار منتقل کرد. پنج سال کار شبانه‌روزی و صرف هزینه‌های فراوان، توسط شرکت نفت در این منطقه دستاوردی نداشت. و شرکت ناحیه جدیدی در دیار قشقایی ها را برای کاووش نفت که همان گجساران باشد انتخاب نمود.

(ادامه خواهد داشت)


[1] تا چند سال پیش آثار این ابنیه هنوز در میشان دیده می‌شد.

/ 0 نظر / 32 بازدید